Kiff Kombi local special: fall in love ...
Travel, eat, drink with friends in a vibey kombi, driver included (20% off price)
Jeden Tag tolle Tipps aus der schönsten Stadt der Welt. | |
![]() | www.kapstadtmagazin.de |
![]() | info@kapstadtmagazin.de |
![]() | Kapstadtmag |
![]() | KapstadtMagazin.de |
![]() | kapstadtmag |
Een tijdelijke stad - midden in de woestijn - volledig gecreëerd door de deelnemers zelf
(Last update: mei 2018)
Karlijn (22) is naast een toegewijd stagiaire, ook een toegewijd festivalliefhebber. En dat komt mooi uit, want aan festivals heb je in Zuid-Afrika geen gebrek. Ze gaat tijdens haar stage naar AfrikaBurn, één van de meest bijzondere festivals van Zuid-Afrika. Een week later terug op kantoor is ze gesloopt van de moeheid, maar een onvergetelijke ervaring rijker. Ze beschrijft hieronder hoe ze het festival beleefd heeft, wat ze ervan geleerd heeft en een paar ultieme tips voor toekomstige AfrikaBurn-gangers.
Let op: kaartjes voor AfrikaBurn gaan altijd snel, heel snel over de toonbank! Er kunnen een maximaal aantal mensen op het terrein en het wordt steeds populairder, dus vandaar dat het snel 'vol' is. Houd onze Facebookpagina in de gaten, daar laten we het meteen weten als de kaartverkoop (via quicket.co.za) van start gaat!
Na een rit van 2,5 uur over de dirt road zien we een gele caravan met de tekst ‘welkom’. We rijden een heuvel over en zien het enorme festivalterrein in de verte liggen. Onze zin in de aankomende vijf dagen groeit per seconde. Voordat we een campingplek kunnen gaan zoeken, wordt de auto tegengehouden door een groep mensen. We vragen ons allen af wat eraan de hand is en een van hen zegt: “Is this your first burn?” In koor roepen we terug dat dat het geval is. We worden verzocht uit te stappen en het welkomstritueel te voltooien. Dit houdt in: drie keer door het zand rollen en vervolgens met een stalen stok een enorme klap op de Tankwa bong geven. “Welkom, dit was je AfrikaBurn ontmaagding.Geniet ervan!”
Afrika Burns Creative Projects (AfrikaBurn) is een Not-For-Profit Company met als doel een onafhankelijk Zuid-Afrikaans Burning Man event te organiseren. De eerste AfrikaBurn vond plaats in 2007. Waar er bij de Amerikaanse versie van Burning Man - dat ooit in 1986 in San Francisco onschuldig begon als kampvuur – in Nevada ongeveer 50.000 mensen op afkomen, trekt AfrikaBurn in Zuid-Afrika een paar duizend deelnemers en blijft elk jaar groeien. Tijdens deze editie (2018) waren er zo’n 13.000 festivalgangers en 1000 vrijwilligers aanwezig. Het event, dat meestal eind april/begin mei plaatsvindt, duurt zeven dagen en vindt plaats in de Tankwa Karoo, ongeveer 300 kilometer ten noorden van Kaapstad. Vanaf Kaapstad ben je – mede dankzij de dirt road van meer dan 100km aan het einde – zo’n vijf uur onderweg.
Who needs money?
AfrikaBurn is géén festival, meldt de website uitdrukkelijk. Wat is het dan wel? Het is een tijdelijke wereld die gecreëerd wordt door de mensen die de lange trek maken naar het woestijngebied in Tankwa Karoo. Hier creëren duizenden enthousiastelingen hun eigen magische wereld: er zijn kunstwerken, optredens, DJ’s, dansvloeren, yogalesjes, modeshows, lezingen, uitkijktorens met uitzicht over het terrein en nog veel meer. En omdat geld een overbodige luxe is, is alles helemaal gratis.
Bepakt met een rugzak vol drinken, chips en fotocamera’s gaan we op pad - geen idee hebbend wanneer we terug zullen keren bij ons tentenkamp. Het terrein is enorm wat ervoor zorgt dat je er uren kan rondlopen. Het geeft een heerlijk vrij gevoel om niet bezig te zijn met de tijd en echt te genieten van het moment. Bij elk ander festival voel ik toch een druk om bepaalde artiesten te zien spelen. Nee, hier zie je wel wat er op je pad komt onderweg. We kijken onze ogen uit, dansen op rijdende maïskolven en bakken tosti’s midden op de dansvloer.
‘Sharing is caring’ is het motto op dit festival. Overal in de binnenkring - de grote ronde cirkel waar iedereen rondom kampeert – klinkt de muziek vanuit tenten, praalwagens of zelfs prullenbakken waaromheen zich dan grote groepen mensen verzamelen om te dansen en los te gaan. Overdag kan je je bijvoorbeeld vermaken met een potje topless tennis of je aansluiten bij een groepsdiscussie. ’S nachts zijn er genoeg feestjes, zowel op de grond als op rondrijdende wagens die tot in de vroege uurtjes doorgaan met technomuziek. Ook overdag is er aan muziekfeestjes geen gebrek.
The Big Burn
Iedere avond gaan er een aantal kunstwerken, die speciaal voor AfrikaBurn gemaakt zijn, in de fik. Op vrijdagavond is het grote moment daar: ‘The Big Burn’. Bij iedere burn verzamelen grote groepen mensen zich om het kunstwerk heen, maar bij deze staan er wel heel veel mensen. Het verbranden is eigenlijk waar het allemaal om draait tijdens het evenement. Ook is er een ‘silent burn’ op zaterdagavond waarbij iedereen in stilte om het brandende vuur heen zit: een bijzonder moment. Bij dit ritueel worden de nodige kleren uitgetrokken, wordt er veelal gejoeld en om het grote vuur heen gedanst.
Credits: Jelle van Dillen
Als alles dan gedoofd is, kan er weer verder gedanst worden bij de rits feestjes die je kan bezoeken in de loud zone. Op zondag is het al meteen een stuk rustiger op het terrein, veel mensen gaan die dag naar huis hoewel het officiële einde van het feest pas maandag is. Gelukkig is The Big Burn wel eerder zodat iedereen deze kan meemaken.
Zelf vertrek ik na een korte nachtrust en een prachtige zonsopgang op zondagmiddag. Er is hier een gemeenschap gecreëerd waar iedereen kan doen waar hij of zij gelukkig van wordt. Het voelt daarom best gek om terug te keren naar de ‘bewoonde wereld’. Ik krijg dat besef vooral zodra mijn internetverbinding weer werkt en de Whatsappberichten binnenstromen met vragen over hoe ik het heb gehad. ‘Voor degene die er zijn geweest is uitleg niet nodig, voor degene die er niet zijn geweest is uitleg niet mogelijk’, aldus de organisatoren. En dat klopt. Het is een magische ervaring die je pas snapt als je hem zelf beleefd hebt.
Karlijn’s top 9 AfrikaBurn-tips
Wil jij volgend jaar ook bij dit magische festival in de woestijn zijn? Lees hieronder een aantal van Karlijn haar cruciale survival tips!
Door Karlijn Hartveld
Meer weten over een van de vele, andere leuke festivals in Kaapstad en Zuid-Afrika? Lees dan ook onze Top 10 Festivals in en om Kaapstad!
Wil je graag op de hoogte gehouden worden van alle feesten en activiteiten in Kaapstad? Schrijf je dan nu in voor onze gratis maandelijkse nieuwsbrief en volg ons op Facebook en Twitter! De mooiste foto's posten we op Instagram.
Kiff Kombi local special: fall in love ...
Travel, eat, drink with friends in a vibey kombi, driver included (20% off price)
Wolfkop holiday specials: glamp for up ...
Plus 9 activities also at half-price: bodyboard the Olifants, hike, see rock paintings ...
Whales, wine and a special reader’s ...
Get 10% off your Hermanus holiday plus a complimentary bottle of wine
First Fridays, the social event in ...
Talk to gallerists, art lovers and drink wine from this famous region
See world-famous SA artist Nelson ...
Opening night (with Makamo) fully booked. Walk-about in planning
Weekly burger specials plus 2 happy ...
R99 for two burgers and R30 for all wine, beer and gin
Book a luxe Hermanus stay on this ...
Colourful, central + opposite a gorgeous (safe) tidal pool
Your guide to eating at Burgundy ...
Beer-battered hake + chips, seafood pasta and a local delicacy
What to watch at The Galileo open-air ...
Classic movies on Wednesdays to Sundays. Plus picnic screening at Kirstenbosch
Spier Light Art Exhibition: it’s ...
Pre-book your space on Dineplan, and consider staying over
Incredible room specials at Windsor ...
Now and during whale season. Plus one kid under 12 stays free
Spectacular rates on shark cage diving ...
For R700 less. Plus ask for current readers’ specials
Ficks: the best sundowner pinchos bar ...
Pair wine, cocktails and mocktails with pinchos and a spectacular sea view
Gallery Riebeek Kasteel shows off the ...
This country village also offers good food, excellent wine + lots of history
Add Rupert Museum to your Stellenbosch ...
Legendary Sam Nhlengethwa has an exhibition and playing personal vinyl collection
Fine art, excellent wine, delicious ...
Take the day and visit this top wine farm to view local art and eat exceptional food
Maker’s Landing, the Waterfront’s ...
Sticky koesisters, authentic Cape Malay curry and gorgeous harbour views
And there’s more: vodka, rum, fiery ginger beer plus the chance to tour this working ...
Pre-order the T-Roc from Barons Cape ...
The T-Roc is here. Test drive now and pre-order to spec!
Food and Wine Pairing at La Motte
Discover a match made in the divine tasting room of this Franschhoek Estate